Meracie nástroje v geriatrii
Merací nástroj


Validita sa vzťahuje na všetky empiricky získané údaje. Validita ako základný psychometrický ukazovateľ sa najčastejšie vysvetľuje vo vzťahu k nástroju – či zisťuje to, čo zisťovať má. Najvšeobecnejšia definícia validity je obsiahnutá v otázke: Meriame to, o čom sa domnievame, že to meriame? Ide teda o mieru platnosti a použiteľnosti údajov na tvorbu záverov z merania / posudzovania. Táto definícia sa vzťahuje aj na meracie nástroje používané v ošetrovateľskej praxi. V odbornej literatúre sa rozlišujú tri základné typy validity: obsahová, kritériová a konštruktová.

  • Obsahová validita je najdôležitejším typom validity a vyjadruje, do akej miery sa obsah meracieho nástroja kryje s obsahom oblasti, ktorá sa nástrojom meria. Je stupňom pozitivity odpovede na otázku „Sú jednotlivé zložky nástroja adekvátne a reprezentatívne pre oblasť merania? Meriame to, čo chceme (máme) merať?“ Obsahová validita znamená mieru reprezentatívnosti položiek v nástroji.

  • Pri kritériovej validite ide o mieru zhody medzi výsledkami nástroja s výsledkami iného merania urobeného podľa známeho, overeného kritéria (porovnanie so štandardom). Súčasťou kritériovej validity je validita predikčná a súbežná. Predikčná validita je zameraná na predikciu – predpoveď existencie / neexistencie určitého vzťahu v minulosti alebo aj v budúcnosti, určuje pravdepodobnosť zhody medzi výsledkom merania po určitom čase. Niektoré klinické štúdie poskytujú údaje o predikčnej validite meracích nástrojov vyjadrenej ich senzitivitou a špecificitou (zvyčajne v %, od 0 do 100 %, často napr. pri predikcii rizika vzniku dekubitov). Senzitivita je citlivosť nástroja správne identifikovať prípad, t.j., správne urobiť skríning alebo správne diagnostikovať ochorenie (pravdepodobnosť pozitívneho testu u skutočne chorých jednotlivcov – percento správne pozitívnych nálezov), teda vyjadruje percento pacientov, u ktorých bolo ochorenie predikované a aj potvrdené). Špecificita je schopnosť nástroja správne identifikovať „neprípad“, t.j., skríningom správne vyradiť jednotlivca bez ochorenia, nálezu (pravdepodobnosť negatívneho testu u zdravých ľudí – percento správne negatívnych nálezov). Napr. v prípade posudzovania rizika vniku dekubitov senzitivita (schopnosť nástroja dať pozitívny výsledok ak riziko skutočne existuje) vyjadruje % pacientov, u ktorých boli predikované dekubity a aj vznikli. Napr. 80 % senzitivita nástroja zisťuje riziko u 80 pacientov zo 100. Špecificita je vyjadrená % pacientov, u ktorých sa dekubity nevyvinuli a ani neboli predikované. V klinickej praxi zohráva predikčná hodnota nástroja významnú úlohu pri určovaní vhodnosti jeho použitia v daných podmienkach, tzn., že výsledné skóre nebude mať rovnakú výpovednú hodnotu výšky rizika vzniku dekubitov napr. na infekčnom, ortopedickom alebo neurologickom oddelení.

  • Konštruktová validita vyjadruje, či je jav adekvátne meraný vybraným nástrojom a odpovedá na otázku „Je sledovaný konštrukt daným nástrojom meraný adekvátne?“ „Ktorú reálnu charakteristiku nástroj skutočne meria?“

OBSAH