Meracie nástroje v geriatrii
Merací nástroj

Reliabilita

S validitou je úzko spojená reliabilita; nástroj nemôže byť validný bez toho, aby nebol reliabilný. Môže byť reliabilný, ale nemusí byť validný. Reliabilita je vyjadrená koeficientom spoľahlivosti údajov, teda ich presnosťou, stabilitou v čase, vnútornou konzistenciou, mierou súhlasu na základe opakovaných administrácií meracieho nástroja. Zadefinovanie reliability je odpoveďou na otázku „Ak meriame rovnakú skupinu objektov opakovane pomocou toho istého nástroja, dostávame rovnaké alebo podobné výsledky?“ Miera zhody (alebo rozdielu) medzi prvým a druhým meraním (za predpokladu, že do merania nevstúpili iné vplyvy) je ukazovateľom reliability nástroja a pri vysokej zhode je nástroj dostatočne reliabilný. Jasné položky a inštrukcie vedú k zníženiu chýb merania, nejasné položky a inštrukcie zvyšujú rozptyl chýb merania. Pri každom meraní je teda dôležitá kvalita meracej techniky a optimálny priebeh merania. Reliabilita je rozmedzie, v ktorom konkrétna technika merania vykazuje rovnaké výsledky pri opakovaných meraniach a jej číselným ukazovateľom je koeficient reliability. Základné aspekty reliability predstavujú: stabilita nástroja v čase (vyjadruje stupeň zhody výsledkov pri opakovaných meraniach), vnútorná konzistencia a ekvivalencia.

Vnútorná konzistencia zaručuje, že všetky zložky nástroja merajú rovnaké premenné. Na jej analýzu sa najčastejšie používa Cronbachov alfa koeficient. V ošetrovateľstve neexistuje štandard, ktorý by jednoznačne určoval požadovanú (optimálnu) hodnotu tohto koeficientu. Hodnota Cronbachovej alfy ≥ 0,80 sa považuje za optimálnu hodnotu pri porovnávaní skupín. Hodnota ≥ 0,90 sa požaduje u nástrojov, ktorých použitie determinuje výber intervencií realizovaných u jednotlivca. U nástrojov s menším počtom položiek sa akceptuje hodnota v rozmedzí 0,70 - 0,80.

Ekvivalencia ako ďalší aspekt reliability je aktuálny v prípade, keď dvaja rôzni posudzovatelia použijú súčasne ten istý nástroj alebo keď sa použijú dva paralelné nástroje, o ktorých sa predpokladá, že merajú tú istú vlastnosť pri meraní za sebou na tej istej vzorke. Porovnaním výsledkov obidvoch meraní sa zistí stupeň zhody alebo rozdielu. Čím je rozdiel menší, tým je reliabilita vyššia. Indexom ekvivalencie je korelačný koeficient. Zhoda pri opakovaných meraniach medzi posudzovateľmi sa nazýva inter-rater reliabilita. Zhoda medzi dvoma posudzovaniami v čase sa označuje ako test-retest.

OBSAH