Meracie nástroje v geriatrii
Merací nástroj
Merací nástroj – posudzovací, hodnotiaci nástroj, stupnica, škála, dotazník, test, technika – je kľúčovou časťou posudzovacieho procesu. V širšom slova zmysle sa môže charakterizovať ako kolekcia škál, otázok a iných informácií, ktoré poskytujú obraz o požiadavkach jednotlivca a súvisiacich faktoroch v kontexte všetkých oblastí zdravia pre potreby rôznych typov posúdenia (napr. kontaktné, prehľadové, skríningové, špecializované, komplexné). V užšom slova zmysle sa merací nástroj popisuje ako prostriedok na identifikáciu a meranie špecifickej zdravotnej kondície (napr. mobility, úrovne vykonávania aktivít denného života, depresie, kognitívnej poruchy) pomocou stupnice / škály s rôznym počtom stupňov. Posudzovateľ na nej zaznačuje mieru vlastnosti, frekvenciu, intenzitu meraného javu a pod. Vyhláška MZ SR o rozsahu ošetrovateľskej praxe (2005) definuje posudzovaciu stupnicu ako „ukazovateľ, ktorý sa používa pri hodnotení zmien v zdravotnom stave osoby, pričom zmeny možno merať priamo alebo nepriamo a hodnotenie sa väčšinou vykonáva číselným súčtom“.

Neexistuje jednoznačné kritérium odporúčajúce veľkosť stupnice / škály, ale minimálny rozsah na preukázanie vzťahu medzi množstvom kategórií a reliabilitou nástroja predstavuje 5 kategórií odpovedí. Nezamieta sa však ani použitie viacbodovej kategorizácie odpovedí, napr. sedemstupňovej. Ak je počet kategórií malý, hodnotenie je „hrubšie“, ak je väčší, hodnotenie je „jemnejšie“.

Pri výbere a zisťovaní údajov o meracom nástroji pre potreby ošetrovateľskej diagnostiky nám môžu byť nápomocné výskumné štúdie zamerané na testovanie validity a reliability originálnych aj modifikovaných verzií meracích nástrojov. Pri použití konkrétneho nástroja treba vziať do úvahy určité kritériá, pretože nástroj nesmie diskriminovať pacienta, napr. podľa jazyka, veku, pohlavia alebo typu dizability (fyzická, mentálna). Pri hľadaní odpovedí na hodnotenie a použiteľnosť meracieho nástroja by sme si mali položiť nasledujúce otázky:
  • Ktoré komponenty kvality života nástroj posudzuje?
  • Je generický alebo špecifický?
  • Pre ktorú cieľovú skupinu je určený?
  • Je validný a reliabilný?
  • Je použiteľný a akceptabilný rôznymi posudzovateľmi v rámci multidisciplinárnej starostlivosti?
  • Je kultúrne senzitívny, t.j. adaptovaný na sociokultúrne špecifiká populácie, v ktorej má byť použitý?
  • Existuje formulár aj v elektronickej podobe (v rámci nemocničného informačného systému); môžu sa posudzované údaje spracovávať a dokumentovať aj v tejto podobe?
  • Je informácia dostupná aj pre manažérov kvality?
  • Je potrebný súhlas autora s použitím nástroja?
Každý merací nástroj spĺňajúci uvedené kritériá je štandardizovaný: teda je validný a reliabilný, posudzuje / meria vybrané javy ako signifikantné – detekuje rizikové faktory alebo poškodenie zdravia či funkcie, je socio-kultúrne senzitívny, použiteľný ako štandard pre klinickú prax v rôznych podmienkach, nenáročný na administráciu, v prípade zložitejších nástrojov obsahuje pokyny na administráciu a interpretáciu výsledného skóre, je dostupný aj v elektronickej verzii, je kompatibilný s inými nástrojmi pre potreby komplexného posúdenia.
OBSAH